top of page

КАФЕДРИ

До складу історичного факультету входить чотири кафедри:

  • Кафедра історії України — завідувач кафедри — кандидат історичних наук, доцент О.С. Гончарова 
  • Кафедра всесвітньої історії — завідувач кафедри — доктор історичних наук, професор М.М. Кучемко  
  • Кафедра суспільно-правових дисциплін і менеджменту освіти — завідувач кафедри —доктор педагогічних наук, професор А.В. Губа 
  • Кафедра філософії — завідувач кафедри — доктор філософських наук Култаєва Марія Дмитрівна
  • Кафедра географії — завідувач кафедри — доцент, кандидат географічних наук С.В. Некос
 
 *Для перегляду детальної інформації про кафедру - натисніть кнопку зліва від її назви.
 
 

КАФЕДРА ІСТОРІЇ УКРАЇНИ       


АДРЕСА:
61002, м. Харків, вул. Артема, 29, 3 поверх, ауд. 303 
тел.: +38 (057) 700-48-01 
тел. моб.: 097-28-16-833
e-mail: olia.goncharova2016@yandex.ru
ЗАВІДУВАЧ КАФЕДРИ
  
Гончарова Ольга Сергіївна, кандидат історичних наук, доцент
 
ШТАТ КАФЕДРИ
1. Богдашина Олена Миколаївна, доктор історичних наук, професор (bogdashina@yandex.ru); 
2. Гончарова Ольга Сергіївна, кандидат історичних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри (olia.goncharova2016@yandex.ru)
3. Дьякова Олена Василівна, кандидат історичних наук, доцент,  (elena_djakova@mail.ru)
4. Колода Володимир Васильович, кандидат історичних наук, доцент,  (koloda_v@mail.ru)
5. Луценко Марія Володимирівна, кандидат історичних наук, доцент (maria211186@mail.ru)
6. Мартинова Ірина Станіславівна,   кандидат історичних наук, доцент (is.martinova@mail.ru)
7. Овчаренко Володимир Павлович, кандидат історичних наук, доцент (ovp1963@rambler.ru)
8. Чернікова Інна Володимирівна, кандидат історичних наук, доцент, (chernikova-inna@mail.ru)
Допоміжний персонал кафедри:
1. Єгоршина Ольга Олександрівна, завідувач кабінетом кафедри (olga-egorshina@rambler.ru)
2. Зінченко Наталія Миколаївна, ст. лаборант (nana.zinchencko2015@yandex.ua)


    

ПЕРЕЛІК НАВЧАЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН, 
ЯКІ ЗАБЕЗПЕЧУЄ КАФЕДРА (ПРОГРАМИ ДО КОЖНОЇ)

1. Історія України для історичного і неісторичних факультетів
2.Феномен українського козацтва
3. Етнічна історія України
4. Археологія України
5. Історіографія та джерелознавство України
6. Історія політичної думки України
7. Соціальна історія України у контексті світової історії
8. Історія рідний край
9. Історія України в особистостях
10. Дипломатія незалежної України
11. Теорія, методика та історія джерелознавства історії України 
12. Архівна справа в Україні
13. Українська політична еліта
14. Державно-церковні відносини в Україні
15. Етнополітика в незалежній Україні
16. Історична антропологія України
17. Національні меншини в Україні: антропологічний вимір
18. Усна історія: теорія та практика
19. Сучасні геополітичні процеси та Україна
20. Охорона культурної спадщини

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ
      Кафедра історії України утворена 01.02.1992 р. на базі сектору історії України, який існував при кафедрі історичних дисциплін ХГПУ ім. Г.С. Сковороди з 1990 р. Завідувачі кафедри: Білоцерківський Василь Якович, проф., док. іст. наук (1992-2001), Пікалова Тетяна Ісаївна, доц., канд. іст. наук ( 2001-2015), Гончарова Ольга Сергіївна,  доц., канд. іст. наук, в.о. зав. кафедри з 2015 р.
      Основний напрямок науково-дослідної роботи кафедри - історія України: проблеми суспільного, політичного, культурного, економічного розвитку (Керівники - проф. Богдашина О.М., доц. Гончарова О.С.), проблеми слов'яно-хазарських відносин (керівник – доц. Колода В.В.).
      Досягнення в розробці наукових проблем втілені в чисельних публікаціях викладачів та аспірантів кафедри, виступах та повідомленнях на науково-практичних конференціях. Колективом кафедри за останні п’ять років підготовлено та опубліковано понад 250 наукових та навчально-методичних публікацій, підготовлено та видано 13 навчально-методичних посібників.
      Щорічно кафедра проводить наукову конференцію «Українське козацтво: історія і сучасність», в якій беруть участь викладачі вузу, студенти та учні старших класів шкіл міста та області. Раз на п’ять років кафедра проводить конференцію «Багаліївські читання», присвячену актуальним проблемам історії Слобожанщини. Викладачі та співпрацівники кафедри беруть активну участь у підготовці, проведенні та роботі щорічної міжнародної конференції “Краєзнавство та учитель”, “Миколаївські читання”,  в конференціях та семінарах з методики викладання історії в школі для вчителів міста та області. 
      Професором Богдашиною О.М. видано посібник «Джерелознавство історії України: питання теорії, методики, історії», який отримав гриф Міністерства освіти і науки України, монографію «Позитивізм в історичній науці в Україні (60-ті рр. XIX — 20- ті рр. XX ст.)», яка витримала 2 видання, в тому числі два російськомовних.
      Під керівництвом доц. Колоди В.В. проводяться стаціонарні дослідження трьох археологічних пам'яток Харківської області (городища та селища Коробові Хутори, городища в селі Мохнач та археологічні розвідки по долині річок Велика Бабка та Тетліга - правих притоків Сіверського Дінця). Протягом п’яти останніх років Колода В.В. підготував і провів археологічні виставки                 «Старожитності городища Водяне», «Археологія козацьких часів на Харківщині» «Археологічні дослідження сезону». Ця робота викликала значний громадський інтерес, про що свідчать численні публікації в пресі та телевізійні передачі харківського та республіканського телебачення за 2004-2015 роки. Колода В.В. - член двох науково-методичних організацій: Польового комітету Інституту археології НАН України (єдиний представник від Харківської області); ради по вивченню і охороні археологічної спадщини при управлінні культурою ХАДО. Доцентом Колодою В.В. Підготовлено і видано монографію “Сільське господарство на словяно-хозарському порубіжжі” у співавторстві.
      На кафедрі історії України працює аспірантура та докторантура зі спеціальності 07.00.01 «Історія України», захищено 1 докторську та 27 кандидатських дисертацій.
      Кафедра підтримує міжнародні наукові зв’язки: професор Богдашина О.М. пройшла стажування в Краківському університеті, працювала в бібліотечних фондах Чехії та Росії, доценти Колода В.В., Гончарова О.С., Дьякова О.В. постійно беруть участь в російських, білоруських та казахстанських наукових конференціях.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КАФЕДРА ВСЕСВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ


Історія кафедри

Історичний факультет Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди був відновлений у 1991 р. після 35-річної перерви. Першими на відновленому факультеті були створені кафедра історичних дисциплін та кафедра історії України. У 1995 р. з кафедри історичних дисциплін було виділено кафедру всесвітньої історії. У 2010 р. в результаті об’єднання кафедри всесвітньої історії і кафедри історичних дисциплін було утворено кафедру історії, з вересня 2012 р. назву змінено на кафедру всесвітньої історії.

Тема науково-дослідницької роботи кафедри: "Актуальні проблеми вітчизняної та світової історії" (державний реєстраційний номер - 0111U006440).

При кафедрі існує аспірантура зі спеціальності 07.00.02 – всесвітня історія.

На кафедрі працює 15 викладачів, з них 3 професорів, 10 доцентів.
Кучемко Микола Миронович – завідувач кафедри, доктор історичних наук, професор. Закінчив Саратовський університет (1965). Відтоді працював у вищих воєнно-навчальних закладах МВС СРСР; з 1991 р. – професор кафедри історичних дисциплін Харківського педагогічного університету, з 2010 р. – завідувач кафедри історії ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Є співавтором монографії «Тоталитаризм: Исторический опыт Европы ХХ века» (Братислава, 2013), за що нагороджений дипломом лауреата 2 премії імені Святого Володимира у номінації історія держави і права; історія політичних і правових учень щорічної премії імені Святого Володимира за краще науково-правниче видання (2014).

Викладає курси «Глобальні проблеми світового розвитку та шляхи їх розв’язання», «Тоталітаризм в Європі у ХХ ст.». Сфера наукових інтересів – історія діяльності правоохоронних органів, історія ХНПУ імені Г. С. Сковороди, історико-правове виховання та історія сучасного світу.

 

Беззубенко Аліна Володимирівна – кандидат історичних наук, доцент кафедри. Тема дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук «Діяльність міжнародних і польських неурядових організацій та фондів у Польщі в 1989 – 2004 рр.». Дата захисту – 2013 р. Викладає курси «Історія Стародавнього Сходу», «Історія середніх віків», «Історія міжнародних відносин». Сфера наукових інтересів: історія становлення неурядового сектору у Польщі, сучасні міжнародні відносини.

Контакти: alina-bezzubenko@mail.ru

Вороніна Марина Сергіївна – кандидат історичних наук, доцент.

Народилась у 1978 р. Закінчила історичний факультет Харківського державного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди у 2000 р. Навчалась в аспірантурі – 2000 – 2003 рр. З 2003 по 2005 р. – викладач кафедри історичних дисциплін.

Тема дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук «Мешканки міст Харківської губернії: гендерна дискримінація та динаміка змін (1861 - 1917 рр.)». Дата захисту – 2005 р. З 2005 р. – доцент. З 2007 р. – доцент ВАКу. 2007 – 2010 рр. – докторантка.

Основні публікації:

Вороніна М. Гендерно-ментальні особливості розвитку Донбасу в 20 – 30-ті роки 20-го століття / М. Вороніна // Гендерні дослідження, проект «Донбаські студії» / Фонд ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив; Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля. – Київ, 2015. – С. 22 - 37.
Сфера наукових інтересів – гендерні дослідження, історична антропологія, етнографія. Членкиня Української асоціації дослідників жіночої історії womenhistory.org.ua
Контакти: VoroninaMS@rambler.ru

Жихарєва Тетяна Леонідівна - кандидат історичних наук, доцент.

Випускниця ХНУ імені В. Н. Каразіна. Закінчила аспірантуру ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

Тема дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук «Співробітництво Німеччини і України в галузі науки та освіти (1992 – 2007 рр.)». Дата захисту – 2010 р.

Викладає курси: «Новітня історія Європи і Америки», «Спеціальні історичні дисципліни», «Вступ до спеціальності», «Історія соціального захисту», «Основи наукових досліджень».

Маслов Микола Павлович - кандидат історичних наук, доцент, професор кафедри. Працює в університеті з 1991 р. Викладає історію слов’янських народів, а також історіографію історії слов’янських народів, спецкурси, історичне краєзнавство. Сфера наукових інтересів: історичне краєзнавство, історія народних промислів України, історія слов’янських народів, історія історичного факультету ХНПУ. Є головою профкому університету.

Закінчив ХДУ імені О. М. Горького у 1987 р., аспірантуру ХДПУ імені Г. С. Сковороди у 1991 р., у 1997 р. захистив кандидатську дисертацію, у 2002-2005 р. – докторант, з 2005 – професор кафедри історичних дисциплін. Співавтор навчального посібника «Історія Росії (ХІХ сторіччя)» (Харків, 2010).

Мірошніченко Світлана Валентинівна - кандидат історичних наук, доцент, заступник декана з навчальної роботи.

Тема дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук «Становлення та розвиток періодичного друку на Слобожанщині та його вплив на освітньо-культурні процеси у регіоні в ХІХ – на початку ХХ століття». Дата захисту – 2011 р.
Місостов Тотраз Юрійович - кандидат історичних наук, доцент.
Тема дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук «Розвиток історичного краєзнавства на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ століття). Дата захисту – 2006 р.
Співавтор навчального посібника «Історія Росії (ХІХ сторіччя)» (Харків, 2010). З 2005 по 2015 р. – заступник проректора з виховної роботи. Керівник педагогічної практики на факульттеті. 

Піткевич Валерій Валерійович – викладач.
Тема магістерської роботи «Діяльність провідних думських політичних партій Росії у 1990 – 2008 рр.». Дата захисту – 2010 р.
З 2010 по 2012 р. – вчитель історії, географії, правознавства у Спеціалізованій економіко-правовій школі ХГУ НУА.
З 2012 по 2015 р. – аспірант кафедри всесвітньої історії ХНПУ імені Г. С. Сковороди.
Має закордонні публікації (Німеччина, Російська Федерація).
Брав участь у всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях, в тому числі в МДУ імені М. Ломоносова.
Коло наукових інтересів: політичні процеси в Україні та світі.
Плиско Леонід Миколайович - кандидат історичних наук, доцент, професор кафедри.

Закінчив ХДУ імені О. М. Горького (нині – ХНУ імені В. Н. Каразіна), п’ять років працював у школі, заочно закінчив аспірантуру ХДУ.

У ХНПУ імені Г. С. Сковороди працює з 1977 р.: асистентом, ст. викладачем, доцентом, завідувачем кафедри, професором кафедри.

Викладає дисципліни «Історія сучасного світу», «Вступ до спеціальності», «Основи наукових досліджень», спецкурси. Сфера наукових інтересів – історія освіти, краєзнавство, політична історія сучасного світу, засоби масової комунікації.
Путря Наталія Володимирівна – викладач.
Забезпечує проведення семінарських занять з курсу «Історія слов'янських народів (І період)». 

Сєряков Сергій Олегович – кандидат історичних наук, доцент.

Народився 24 вересня 1976 р. у м. Сміла Черкаської області.
У 1993 - 1998 рр. навчався на історичному факультеті Харківського державного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди.
У 1998 - 2001 рр. навчався в аспірантурі по кафедрі історичних дисциплін ХДПУ імені Г. С. Сковороди.

У 2004 р. захистив кандидатську дисертацію на тему "Єзуїтське шкільництво на українських землях Речі Посполитої у другій половині XVII ст.".
З 2001 р. - викладач, а з 2004 р. - доцент кафедри історичних дисциплін ХНПУ імені Г. C. Сковороди.
У 2001, 2003, 2011 рр. - стипендіат Каси імені Юзефа Мяновського (Варшава, Польська Академія Наук). У 2002 і 2003 рр. – стипендіат Фундушу Кролеви Ядвіги (Краків, Ягеллонський університет). У 2009 р. – стипендіат Музею Історії Польщі.

У 2008 – 2011 рр. навчався в докторантурі. З 2011 р. працює доцентом кафедри всесвітньої історії.
Здійснив переклад з польської мови монографії сучасного польського історика Войцеха Вжосека «Історія – Культура – Метафора» (Київ, 2012). Виступив перекладачем та науковим редактором книги відомого польського дипломата і дослідника історії політичної думки Маріуша Машкевича «Східна польська політика у ХХ – на початку ХХІ ст.: концепції та інтерпретації» (Київ, 2015). Є перекладачем праці Томаша Стриєка “Невловні категорії. Нариси про гуманітаристику, історію і політику в сучасних Україні, Польщі та Росії” (Київ, 2015).

Є автором 55 наукових і науково-методичних праць, в т. ч.:

 Сєряков С. О. Характерні риси єзуїтського шкільництва в освітній діяльності Kиєво-Могилянської академії в XVII столітті // Наукові записки Національного університету “Kиєво-Могилянська академія”. - T. 18. - Kиїв: Видавничий дім “KM Academia”, 2000. - С. 24-28.
 Сєряков С. О. Тенденції у зміні рівня інтелектуальної підготовки викладачів курсів studia inferiora в українських єзуїтських школах в 1650-х – першій половині 1670-х рр. // Вісник Харківського національного університету iмені В. Н. Kaрaзiнa. - № 556. - Серія “Історія України”. - Випуск 5. - Харків, 2002.- С. 3-13.
 Сєряков С. О. Єзуїтське шкільництво на українських землях Речі Посполитої у другій половині XVII ст.: Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук. – Харків, 2004. – 20 с.
 Сєряков С. Єзуїтське шкільництво як чинник національно-культурного розвитку в польській історіографії ХІХ-ХХ ст. // Схід-Захід: Історико-культурологічний збірник. – Вип. 7. Університети та нації в Російській імперії. – Харків-Київ: Критика, 2005. – С. 23-44.
 Сєряков С. Зовнішні умови існування, економічне підґрунтя діяльності і структура освіти єзуїтських шкіл в Україні у 1648-1660 рр. // Український iсторичний збірник (2004). – Вип. 8. – K.: Iнститут історії України НАН України, 2005. - С. 92-108.
  Сєряков С. О. Методичні рекомендації для студентів історичних факультетів зі спецкурсу “Середньовічна і ранньомодерна історія Польщі”. – Харків, 2006. - 60 с.
  Сєряков С. Чи варто поспішати при дослідженні нових теренів історії України. Рец. на: Шевченко Т. Єзуїтське шкільництво на українських землях останньої чверті XVI – середини XVII ст. – Львів, 2005 // Збірник Харківського історико-філологічного товариства. Нова серія. – Т. 12. – Харків, 2006. – С. 285-307.
 Сєряков С. Культурно-освітній потенціал Луцької єзуїтської школи у 1648-1700 роках // Київська академія. – Випуск 5. – Київ, 2008. – С. 113-124.
 Сєряков С. О. Методичні рекомендації для студентів історичних факультетів з курсу “Історія західних і південних слов’ян”. - Харків.: Центр оперативної поліграфії, 2008. – 42 с.
 Сєряков С. Науково-культурний потенціал Львівської єзуїтської школи (1648-1700) // Україна в Центрально-Східній Європі (з найдавніших часів до кінця XVIII ст.). – Випуск 8. – Київ: Інститут історії України НАН України, 2008. – С. 172-192.
 Сєряков С. Викладацький склад як показник якісного рівня єзуїтської освіти на українських теренах Речі Посполитої у 1648 – 1670 рр. // Київська академія. – Випуск 8. – Київ, 2010. – С. 92-111.
 Сєряков С. Віленська єзуїтська академія в 1680-х роках: кризові явища і перші паростки модернізації // Пилип Орлик: життя, політика, тексти. – С. 160-172.
 Сєряков С. Образ єзуїтського шкільництва Речі Посполитої в польській історіографії 1850 – 1870-х рр. // Київська старовина. – 2011. – № 1. – С. 46 – 64.
 Сєряков С. Єзуїтське шкільництво як чинник прогресивного/регресивного розвитку Речі Посполитої у польській історіографії 1850-1870-х років // Mity i stereotypy w dziejach Polski i Ukrainy w XIX i XX wieku / pod red. Andrzeja Czyżewskiego, Rafała Stobieckiego, Tomasza Toborka, Leonida Zaszkilniaka. – Warszawa-Łódź: Instytut Pamięci Narodowej, 2012. – S. 113-121.
  Сєряков С. Образ єзуїтського шкільництва в польській історіографії 1800-1830-х рр. // Sic erat in fatis. Studia i szkice historyczne dedykowane Profesorowi Bogdanowi Rokowi. – T. II. – Toruń: wydawnictwo Adam Marszałek, 2012. – S. 343-358.
 Сєряков С. Повсякденне життя єзуїтських шкіл України // Повсякдення ранньомодерної України. Історичні студії в 2-х томах. – Т. 1: Практики, казуси та девіації повсякдення / Гол. ред. В. Смолій; відп. ред. В. Горобець. – Київ: Інститут історії України, 2012. – 328 с.
 Sacrum i profanum у житті єзуїтських шкіл на сході Польської провінції Товариства Ісуса у другій половині XVII cт. // Kultura staropolska – poszukiwanie sacrum, odnajdywanie profanum. – Seria „Staropolski ogląd świata”. – Toruń: Adam Marszałek, 2013. – С. 51-62.
До сфери наукових інтересів входять історія католицької церкви, історія гуманістичної освіти, історія Центрально-Східної Європи періоду бароко.

Контакти: seriakov@mail.ru, seriakov76@ukr.net

Смирнов Вадим Миколайович - кандидат історичних наук, доцент.

Закінчив Харківський політехнічний інститут (1980, інженер-механік), Харківський державний університет імені М. Горького (1988, історик). Є куратором пропедевтичної практики на історичному факультеті.

Список монографій:

Соціально-політичні та економічні перетворення в українському селі в період нової економічної політики. – Харків: Майдан, 2002. – 304 с. (300 экз.)
Политический терроризм в Российской империи во второй половине XIX - начале XX века / Смирнов В. Н. – Х.: Харьков юридический, 2010.
Политический терроризм Российской империи. – Х.: Литера Нова, 2012.—300 с. (тираж 1000 экз.)
Антихристианское богоборчество и воинствующий национализм в борьбе против православной России в 20 веке. – Х.: Харьков юридический, 2012. – 292 с.
Преступная сущность гитлеровского нацизма в годы Второй мировой войны [Текст] : в офиц. док. и свидетельствах очевидцев / Смирнов В. Н. – Х. : Харьков юридический, 2014. - 103 с. : ил.
Соціальна політика в Україні в період непу. – Харків: Харьков юридический, 2010. – 294 с.
Освободительные войны русского воинства и деятельность российских правителей (XVII - XVIII вв.) [Текст] / Смирнов В. Н. - Х. : Сага, 2011. - 354, [12] с. : ил. (тираж 1000 экз.)
Идеология и практика нацизма в годы второй мировой войны. - Х.: Майдан, 2009.- 265 с.
Германский фашизм и воинствующий национализм в годы Второй мировой войны / В. Н Смирнов. – Харьков : Форт, 2008. – 164 с.
Славянофилы и евразийцы (вторая половина XIX - начало XX вв.) [Текст] : учеб. пособие / В. Н. Смирнов ; Харьковский нац. педагогический ун-т. - Х. : Парус, 2007. - 360 с.
Политический терроризм в Харьковской губернии (вторая половина XIX столетия) [Текст] / В. Н. Смирнов. - Х. : Сага, 2007. - 108 с. - (Харьковская историческая б-ка).
Благородное подвижничество и возвышенный героизм жен декабристов, как воплощение в жизни их христианских идеалов [Текст] : историческая литература / В. Н. Смирнов ; дар. В. Н. Смирнов. - Х.: Харьков юридический, 2008. - 124 с.
Борьба с коррупцией в освящении художественной литературы [Текст] / Смирнов В. Н. - Харьков : Харьков юридический, 2014. - 261 с. : ил.
Русская идея и современность. Издательство: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2012. – 516 с.
Женщины в отечественной истории. Роль женщин в общественно-политическом движении России 19 – начала 20 вв.—Х.: Издательство Сага, 2009. – 380 с. (тираж 500 экз.)
Русская армия в борьбе с иноземными захватчиками в 19 веке. – Х.: Издательство Сага, 2010. – 416 с. (тираж 1000 экз.)
Русская (восточнославянская) православная цивилизация / В. Н. Смирнов. - Х.: Майдан, 2009.
Православное христианство в борьбе против агрессивного демонизма, оккультизма и сектанства с древнейших времен до наших дней [Текст] : интеллектуал. и культур. история Руси / Смирнов В. Н. - Х.: Харьков юридический, 2013. - 234 с.
Борьба против политического терроризма польской шляхты в 1863 году. Взаимоотношение власти и общества в годы реформ Александра ІІ [Текст] / Смирнов В. Н. - Х. : [б. и.], 2013. - 189, [1] с.
Русская история в очерках и иллюстрациях / Смирнов В.Н. – Х.: Харьков юридический, 2015.
Трубчанінов Микола Анатолійович - кандидат історичних наук, доцент, начальник наукової частини університету.

Тема дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук «Забезпечення землеробським реманентом слобідського села у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття». Дата захисту – 2011 р.

Яковенко Галина Григорівна - кандидат історичних наук, доцент.

Працює в університеті з 2001 р. Викладає дисципліни: «Методика викладання історії в школі», «Методика викладання курсу «Людина і суспільство» в школі».

Сфера наукових інтересів – історія освіти, релігії, краєзнавство. Куратор академічної групи на історичному факультеті. Вчитель вищої категорії.

Ямпольська Лариса Миколаївна - кандидат історичних наук, доцент. У 1996 р. закінчила факультет української мови та літератури (спеціальність «українська мова та література, історія») Харківського державного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди з дипломом з відзнакою за фахом «учитель української мови та літератури, історії»; у 1999 р. – Інститут післядипломної освіти ХДПУ імені Г. С. Сковороди з присвоєнням кваліфікації магістра всесвітньої історії (диплом з відзнакою).

У 1996 – 2001 рр. працювала вчителем історії та правознавства ЗОШ № 48 м. Харкова, у 2002 р. – на посаді заступника директора з виховної роботи вказаної школи.

З 1999 по 2003 рр. навчалася в аспірантурі кафедри всесвітньої історії історичного факультету ХДПУ імені Г. С. Сковороди. Після закінчення аспірантури – викладач кафедри всесвітньої історії.

Кандидат історичних наук зі спеціальності 07.00.02 – «всесвітня історія» з 16 вересня 2004 р. Дисертацію за темою «Інтеграційні процеси в Європі та Велика Британія (1973 – 1997 рр.)» захистила в спеціалізованій вченій раді Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України. 30 жовтня 2008 р. рішенням Атестаційної колегії МОНУ присвоєно вчене звання доцента кафедри всесвітньої історії.

Основні етапи науково-педагогічної діяльності у вищих навчальних закладах освіти ІІІ-IV рівня акредитації: 2003 р. – викладач кафедри всесвітньої історії; з 2004 р. до теперішнього часу – доцент кафедри всесвітньої історії ХНПУ імені Г. С. Сковороди. З січня по вересень 2006 р. працювала на посаді заступника декана історичного факультету з виховної роботи, з 2006 по 2015 рр. – заступника декана з навчальної роботи.

Викладає основні навчальні курси: «Нова історія країн Азії та Африки», «Новітня історія країн Азії та Африки», спецкурси «Етноконфесійні конфлікти на Сході (ХХ – початок ХХІ ст.)», «Іслам і сучасний світ».

Коло наукових інтересів: євроінтеграційні процеси другої половини ХХ – початку ХХІ ст., проблеми новітньої історії Великої Британії, новітньої історії арабського світу, етноконфесійні конфлікти на мусульманському Сході, проблеми ісламознавства.

Навчальні дисципліни:  
Історія первісного суспільства
Історія стародавнього Сходу
Історія слов’янських народів (І - ІІ періоди)
Історія слов’янських народів (ІІІ період)
Історія середніх віків
Основи наукових досліджень
Нова історія Європи та Америки
Нова історія країн Азії та Африки
Методика викладання історії
Історіографія всесвітньої історії
Людина і світ
Тоталітаризм в Європі
Історія історичної науки (магістри)
Теорія і методологія історії
Сучасна західна історіографія
Історія історичної науки (спеціалісти)
Історія ораторського мистецтва
Історіософія
Історія стародавньої Греції та Риму
Вступ до вивчення спеціальності «історія»
Спеціальні історичні дисципліни
Історичне краєзнавство
Етнологія
Середньовічний схід
Ідеології, суспільно-політичні організації і рухи в Європі в новий та новітній часи
Методика викладання шкільного курсу «Людина і суспільство»
Методика викладання шкільного курсу «Людина і світ»
Історія соціального захисту
Глобальні проблеми світового розвитку та шляхи їх розв’язання
Інтелектуальна і культурна історія Росії у ХІХ - на поч. ХХ ст.
Історія науки і техніки
Гендерна історія
Іслам і сучасний світ
Етноконфесійні конфлікти на Сході (ХХ – початок ХХІ ст.)
Інформаційне суспільство
Взаємодія влади і суспільства в умовах Російської імперії та СРСР (історичний аспект)
Новітня історія країн Європи і Америки
Новітня історія країн Азії та Африки (1918 р. – початок ХХІ ст.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КАФЕДРА СУСПІЛЬНО-ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН І МЕНЕДЖМЕНТУ ОСВІТИ

 

Кафедра суспільно-правових дисциплін і менеджменту освіти була заснована як кафедра історико – правових дисциплін в 2004 році. Очолює  кафедру доктор педагогічних наук, професор Губа Анатолій Васильович.

 

Кафедра здійснює учбову, методичну, і науково-дослідну роботу по таким предметам: правознавство, теорія держави і права України, юридична деонтологія, конституційне право України, конституційне право зарубіжних країн, адміністративне право, господарське право та інші. Викладачами проводить навчально-методична робота правознавчого напрямку, виховна робота серед студентів, а також підготовка науково-педагогічних кадрів.

 

На високому професійному рівні проводяться лекції, практичні, семінарські та інші види  занять, передбачених науковими планами.

 

Викладачі кафедри (проф. Губа А.В., проф. Бережна С.В.) беруть участь у науково-дослідній роботі з розробки і впровадження нових педагогічних технологій. Напрями науково-дослідної роботи:

 

1.Аналіз розвитку та вивчення існуючих у світі підходів до виховання і навчання.

2.Розробка теоретичних засад впровадження інноваційних процесів у сучасну школу.

3.Підвищення кваліфікації та організація системи додаткової освіти педагогів для роботи в умовах впровадження нових педагогічних технологій.

4.Ведення консультаційної діяльності.

5. Видання посібників, методичних рекомендацій.

Виходячи з пріоритетних напрямів діяльності системи освіти України, передусім пріоритетного розвитку правознавства, кафедра працює за таким основним напрямком : «Формування правової культури вчителя».

 

Кафедра підтримує наукові зв’язки з державними установами, навчальними закладами Харкова і України, Росією та Білорусією. Зокрема,  з Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Харківським національним університетом внутрішніх справ,  університетом «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», Національна академія Національної гвардії України. Співробітництво здійснюється шляхом наукового консультування, спільних наукових розробок, участі в конференціях та семінарах, обміну досвідом, стажування, сумісної розробки навчальних посібників, проведення круглих столів, семінарів.

 

Викладачі  кафедри брали участь у конференціях міжнародного, республіканського, міжвузівського рівнів (проф. Губа А.В., проф. Бережна С.В., доц. Олійник О.М., доц.. Плахтєєва В.І., викл. Пономарьова Н.С., викл. Литвиненко Т.А.).

 

 Кафедра правознавства проводить вагому виховну роботу серед студентів факультету. На кафедрі працюють теоретичний та методичний семінари за окремими планами затвердженими на кафедрі.

 

Діє студентський науковий клуб «Правознавець»  під керівництвом  доц. Олійника О.М.

 

Значну теоретичну та практичну роботу провів професор, завідувач кафедри Губа А.В. Ним видано:  монографію «Формування управлінської культури майбутнього менеджера освіти» (теоретико-методичний аспект); навчальний  посібник «Дидактичні матеріали з політології», статті : «Ґенеза теорії менеджменту»,  «Формування професійних якостей майбутнього менеджера освіти шляхом узагальнення історичного досвіду суспільства».

 

Доц. Плахтєєва В.І. та  викладач Литвиненко Т.А. на допомогу вчителям, які викладають правознавство в школі, видали посібник «Правознавство» (практичний курс) розробки уроків 9 клас.

 

Курси, що читаються:

 

Теорія держави і права

Юридична деонтологія

Правознавство

Конституційне право України

Конституційне право зарубіжних країн

Конституційний розвиток Європи

Історія держави і права України

Історія держави і права зарубіжних країн

Адміністративне право

Господарське право

 Громадянська освіта

 Кримінальне право

 Житлове право України

 Трудове право

 Сімейне право

 Римське право

 Права людини

 Право власності

 Правове виховання учнів

 Основи процесуального права

 Охорона праці

 Екологічне та аграрне право

 Цивільне право

 Судові та правоохоронні органи

 Основи демократії

 Вища освіта і Болонський процес

 Методика викладання права в школі

 Інформаційні технології в історичних дослідженнях

 Компартивістика в історико- правових дослідженнях

 Громадянські об'єднання в Україні

 

Персональний склад кафедри:

 

Губа Анатолій Васильович

Бережна Світлана Вікторівна

Плахтєєва Вікторія Іванівна

Васильєва Маргарита Валентинівна

Микитюк Світлана Олегівна

Литвиненко Таміла Анатоліївна

Олійник Олександр Миколайович

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КАФЕДРА ФІЛОСОФІЇ

 

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ ФІЛОСОФІЇ

22 квітня 1954 року наказом ректора № 270 ХДПІ ім. Г.С. Сковороди створена кафедра філософії та наукового комунізму. У серпні 1972 року кафедра отримала назву „Кафедра філософії” (Наказ Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти № 232 від 24. 08. 1972р.)

Завідувачі кафедри:

Устінов Іван Олександрович, канд. філос. н., доцент (1954-1962 рр.);
Челак Михайло Опанасович, канд. філос. н., доцент (1962-1973рр.);
Єфімець Олександр Петрович, канд. філос. н., доцент (1973-1983рр.);
Рибалко Веніамін Кузьмич, канд. філос. н., професор (1983-1994рр.);
Єфімець Олександр Петрович канд. філос. н., професор (1994-2000рр.);
Култаєва Марія Дмитрівна д. філос. н., професор (з 2000р. по теперішній час).
З квітня 1954 року завідувачем кафедри був призначений канд. філос. н., доцент І.О.Устінов. До її складу входили: канд. філос. н, доцент Л.В. Сохань, канд. філос. н, доцент Й.М. Непомнящий, канд. філос. н, доцент Г.І. Редькин, асистенти Л.Г. Григорчук, З.М. Черьомухіна.    

З грудня 1962 року до червня 1973 року кафедру філософії та наукового комунізму очолював канд. філос. н., доцент М.О.Челак.   У складі кафедри працювали кандидати філософських наук, доценти А.С. Пирогов, Ю.И. Розенфельд, Є.Л. Уварова, викладачі Ф.М. Аріє, В.В. Арсюкова, О.П. Єфімець, І.С. Томких, А.Т. Протопопова, Я.Б. Рабкін, Г.М. Чернявська. У ці  роки відбулися реорганізаційні зміни -  кафедра філософії та наукового комунізму знову отримала  назву „Кафедра філософії”., завідуючим кафедрою був призначений канд. філос. н. –  О.П.Єфімець.

 Колектив кафедри філософії станом на 01.09. 1973 р. складався з 5 викладачів:  В.В. Арсюкова, А.Т. Протопопова, Я.Б. Рабкін, Є.Ф. Волков. Протягом наступних 10 років на кафедрі працюють викладачі В.С. Немцова, М.М. Ричков, З.Г. Савиних, О.І. Головін, Л.Ю. Полтавцева, І.В. Лебединьська,  С.В.Жерьобкін,  І.О. Храброва, Л.А. Бокоєва, Г.П. Бровченко, канд. філос. н., доцент Олейник Б.І., доцент В.Я. Мартиненко. Кафедра направила до аспірантури з відривом від виробництва викладачів Г.В. Володимирову, М.Д. Култаєву,   В.В. Корженка, які після повернення на кафедру захистили дисертації. У червні 1975 року захистив дисертацію О.Г. Головін, у квітні 1976р. – Я.Б. Рабкін.

  У 1984 році кафедру очолив канд. філос. н., доцент В.К.Рибалко. При кафедрі було відкрито аспірантуру (1988р.) та докторантуру (1992р.).  За цей час у складі викладачів кафедри сталися якісні зміни: Єфімцю О.П. присвоєно вчене звання професора (1990р.), захистила докторську дисертацію і стала професором М.Д. Култаєва (1991р.), присвоєно звання професора В.К. Рибалко (1991р.), захистили кандидатські дисертації аспірантки Солодка С.О. та Щитова Л.Г., запрошено на кафедру доцента Бачиніна В.Я., Л.О. Малкову, І.В. Степаненко, В.В. Навроцького, випускників філософських факультетів Білого Ю.К., О.В. Садоху. Після виходу Б.В. Дагаівої на пенсію зав. кабінетом філософії у 1985 році став Анатолій Опанасович Борисенко, якому допомагали у лаборантській роботі О.Б. Сироп’ятова і Романенко О.В.  

3 1994 року завідувачем кафедри працює канд. філос. н., професор О.П.Єфімець. В цей час, усвідомлюючи вимого часу, викладачі кафедри здійснили практичні кроки спрямовані на зміну культурно-освітніх і теоретико-методологічних парадигм. Завдяки науковій та подвижницькій діяльності проф. М.Д.Култаєвої на кафедрі було відкрито Центр філософії освіти, утворюються наукові школи проф. М.Д. Култаєвої - , а згодом – проф. І.В.Степаненко (2004р.).

Починаючи з 2000 року, коли кафедру очолила докт. філос. н., проф. М.Д. Култаєва, кафедра філософії ХНПУ імені Г.С.Сковороди здобула авторитет не лише як освітній, а й науковий осередок, відомий далеко за межами України.  За плідну наукову й освітню діяльність завідувача кафедри проф. М.Д.Култаєву було нагороджено відзнакою „Заслужений працівник освіти” (2009р.).

Сьогодні на кафедрі працює 11 викладачів: 4 доктори філософських наук, 7 кандидатів філософських наук. Значну частину професорсько-викладацького складу кафедри складають колишні учні та послідовники утвореної проф. М.Д.Култаєвою наукової школи.

 Під керівництвом М.Д. Култаєвої на кафедрі видається Науковий вісник “Філософія”, проводяться міжнародні науково-практичні конференції,  підтримується наукове співробітництво з науковими установами в Україні та за кордоном. На кафедрі працює постійно діючий науково-методичний семінар (керівник проф. О.В.Садоха).

 Протягом усієї своєї історії провідні співробітники кафедри вели плідну працю з підготовки кадрів вищої кваліфікації. На кафедрі підготовлено  14 докторів і 18 кандидатів філософських наук.

Сучасна кафедра філософії ХНПУ імені Г.С.Сковороди забезпечує викладання філософії і дисциплін філософсько-гуманітарного циклу на усіх факультетах та в навчально-наукових інститутах університету – це понад 15 курсів, із них – „Філософія”, „Філософія освіти”, „Логіка”, „Історія філософії”, „Філософія науки”. На базі кафедри створена і функціонує комісія по прийому вступних іспитів з філософії до аспірантури та кандидатських екзаменів з філософії. При кафедрі функціонує аспірантура і докторантура з спеціальностей 09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури; 09.00.10- філософія освіти. З 2008 року у ХНПУ імені Г.С.Сковороди функціонує спеціалізована вчена рада по захисту докторських та кандидатських дисертацій за спеціальністю – 09.00.10 – філософія освіти;  09.00.04 – філософська антропологія, філософія культури. Голова ради – проф. М.Д.Култаєва.

Постійному підвищенню рівня філософської освіти у ХНПУ імені Г.С.Сковороди сприяє орієнтація кафедри на поєднання навчальної діяльності з науковими студіями, про що свідчить систематичне проведення науково-теоретичних семінарів і щорічної Міжнародної науково-практичної конференції „Освіта і доля нації”, видання фахового наукового збірника – Науковий вісник серії „Філософія” ХНПУ імені Г.С.Сковороди, публікації наукових праць викладачів кафедри – підручників, монографій, наукових статей; захист дисертацій докторантів і аспірантів кафедри.

Наукова робота викладачів кафедри проводиться у рамках спільної комплексної теми наукових досліджень Інституту вищої освіти АПН України та Центру філософії освіти при кафедрі філософії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди  - „Філософські засади трансформації вищої освіти в Україні на початку ХХІ століття”, підтема „Філософія освіти і духовне оновлення українського суспільства”. Кафедра філософії вже багато років співпрацює з Інститутом філософії НАН України та Інститутом  вищої освіти АПН України.

Зусиллями кафедри створений студентський філософський клуб, стратегічну лінію програми клубу можна висловити таким чином:

- отримання нової інформації з проблем сучасної філософії;

- переосмислення уявлень про образ свого Я;

- побудова нового типу відносин з самим собою та оточуючими;

- формування позитивних, комунікативних установок;

- закріплення позитивного досвіду спілкування та позбавлення від неконструктивних способів реагування. Як правило заняття у клубі проводиться у формі диспуту, діалогу, круглого столу, що сприяє виділенню проблеми, вмінню підбирати аргументи; стисло і чітко формувати і висловлювати свою позицію, критичне мислення та здатність його виражати. Таким чином, практика проведення філософського клубу допомагає студентам систематизувати теоретичні знання та якісно використовувати їх на практиці. Керівник філософського студентського клубу доцент кафедри, кандидат філософських наук Дяченко Катерина Анатоліївна.

Роль кафедри філософії в підготовці студентів

для виховної роботи в школі.

Сучасні розвинуті суспільства переживають кризу світоглядної орієнтації через поширення дезорієнтирів життєтворчості. Такими дезорієнтирами, особливо для молоді, стають цінності споживацького суспільства, еталони престижного споживання, ідеал «гламурного» життя, який нав’язується молоді у глобальному мас-медійному просторі, що в останні десятиліття гостро дається в знаки і в Україні. Усе це є викликами для системи освіти, яка повинна дати відповіді, як здійснювати селекцію світоглядних практик, як треба виховувати дітей і молодь.

Симптомами занепаду світоглядної культури української молоді є захоплення езотеричними вченнями, окультизмом, народною магією тощо, які звужують горизонти свідомості й обмежують життєві перспективи особистості. Українська національна система виховання за своїм змістом і спрямуванням має гармонійно поєднувати історію, сучасне і майбутнє нашої нації і держави з вищими здобутками світової цивілізації, для цього на кафедрі створений курс «Філософія освіти», який покликаний не тільки покращувати професійну підготовку студентів, а й виступає орієнтиром у складних виховних та освітніх процесах, становить духовно-інтелектуальне підґрунтя розвитку гуманітарного мислення. Особливу роль, при викладанні цього курсу, викладачі кафедри надають таким темам як: «Національна система виховання», «Родинне виховання», «Національно-патріотичне виховання», враховуються національні відмінності культур нашої держави, формування ціннісних орієнтацій особистості, толерантність взаємостосунків між суб’єктами процесу освіти.

         З цією метою зусиллями кафедри створений студентський філософський клуб, стратегічну лінію програми клубу можна висловити таким чином:

- отримання нової інформації з проблем сучасної філософії;

- переосмислення уявлень про образ свого Я;

- побудова нового типу відносин з самим собою та оточуючими;

- формування позитивних, комунікативних установок;

- закріплення позитивного досвіду спілкування та позбавлення від неконструктивних способів реагування. Як правило заняття у клубі проводиться у формі диспуту, діалогу, круглого столу, що сприяє виділенню проблеми, вмінню підбирати аргументи; стисло і чітко формувати і висловлювати свою позицію, критичне мислення та здатність його виражати. Таким чином, практика проведення філософського клубу допомагає студентам систематизувати теоретичні знання та якісно використовувати їх на практиці.

Кафедра філософії систематично проводить Міжнародну науково-практичну конференцію «Освіта і доля нації», до якої активно залучають студентів, розвиваючи наукову діяльність, що сприяє підвищенню фахових якостей майбутніх вчителів.

         Викладачі кафедри проводять відкриті лекції з проблем сучасного виховання та освіти, особливу увагу приділяють удосконаленню етичного навчання та виховання, формування світосприйняття студентів, національної ідентифікації, котрі в подальшому дозволять молоді об’єктивно та незалежно оцінювати надбання сучасної цивілізації  та наукової думки. На думку викладачів кафедри філософії особливу увагу у вихованні та підготовці майбутнього вчителя слід приділяти вмінню керуватися в поведінці моральними нормами та цінностями, виявляти дружелюбність, ввічливість, повагу й чуйність до інших, толерантність та милосердя, оцінювати та регулювати свої взаємини з іншими, здійснювати свідомий вибір у складних життєвих ситуаціях, орієнтуючись на духовні цінності.

         Викладачі кафедри філософії залучають студентів до участі не тільки у конференціях, які проводить кафедра та університет, але й на базі інших вищих навчальних закладів, зокрема, Харківський технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Національна Українська академія, також брали участь у роботі конференції, організованої Міжнародним благодійним фондом «Фонд Олександра Фельдмана», де студенти нашого ВУЗу показали високий професійний та науковий рівень.

 

«Філософський клуб» ( ХНПУ імені Г.С.Сковороди)

1.Загальна информація
 «Філософський клуб» як позакласний виховний захід був створений на базі факультету іноземної філології у 2006р.(працює 8 років).

 

Метою є  осмислення актуальних проблем сьогодення, які є важливими і цікавими  для сучасної студентської молоді, створення творчої атмосфери, що спонукає студентів до власної творчої наукової діяльності;  формування вміння вести дискусію, навичок аргументації, що дає можливість сучасному студенту в площині плюралістичного філософського світогляду знаходити свою відповідь на значущі питання, усвідомлювати власну картину світу.

Форми проведення: дискусії, «круглі столи», семінар- конференція, лекція-діалог, бесіди, діалоги, монологи (зустрічі з викладачами нашого університету та інших вузів м. Харкова( ХНУРЕ, унів. Ім. Каразіна), які спеціалізуються на обраній темі). А також дискусії on-Line, в «Контакте», (наприклад червень 2013р – тема « Мечта, и ее значение в жизни человека»)

Методологічний підхід до виховної роботи базується на тому, що в сучасній освітній парадигмі велику значущість та цінність мають навички самоосвіти і самовиховання, здатність до самотворення, вміння формувати власну картину світу, адаптуватися у світі, що швидко змінюється. Але ступінь розвитку цих якостей визначається навичками діалектичного мислення, ціннісними орієнтаціями, здібностями, характером, темпераментом, самооцінками, формальними і неформальними комунікаціями, духовною зрілістю кожної людини. Включити себе до механізму постійного самовиховання сучасному студенту дуже нелегко, необхідно оволодіти методами пізнання дійсності, культурою, що була вироблена людством, системою управління собою. Важливу роль в цьому процесі, на мою думку, відіграє  філософія у вузі, що вчить навичкам толерантного мислення, вмінню мислити, а саме «любові до мислення», навичкам вести дискусію, аргументувати та відстоювати свою позицію, філософія окреслює ідеал і шляхи самостворення для будь-якої молодої особистості.

Виховний процес не може містити нав’язування будь-чого, а скоріше є демонстрацією шляхів для самоздійснення, що широко представлені у плюралістичній картині філософського мислення. Отже, він має бути толерантним, таким що розширює особистісні кордони, позбавляє від догматизму, провокує людину на самопізнання, створює умови для самовиховання особистості, навчає майстерності самоорганізації. Особистості важливо усвідомлення своєї свободи, багатоваріантності власного вибору і відповідальності за цей вибір.  Адже все інше це справа честі конкретної особистості, її власний життєпроект, сценарій, який вона пише власноруч. (Акцентування на принципі відповідальності людини за себе, перед собою і перед людством маємо в сучасній філософській думці у контексті універсальної макроетики (К.О. Апель, Г.Ленк, Г. Йонас та інші). Також ці ідеї ми бачимо і у філософії Г.С. Сковороди, якій вважав, що людина має можливості для вияву прихованої у своїм тілі вічності, яка містить у собі свободу та волю вибору, „а потому отчет употребление права сего в себе держащее”, - отже ці ідейні розробки постають теоретичним та методологічним підгрунттям виховного процесу у «Філософському клубі».

Безумовною цінністю для виховного процесу є культивація та виховання моральних цінностей: відчуття Справедливості, Совісті, Честі, відчуття добра, громадянської відповідальності, патріотизму.

Результати роботи:

1. Студентська наукова робота

За звітній період студенти мали можливість приймати участь як активно (більш ніж 80 студентських наукових виступів), так і пасивно у міжвузівських семінарах та наукових конференціях) було опубліковано більш ніж 50 студентських наукових робіт, які брали участь:

 1) у  2 турі загальноуніверситетського конкурсу наукових робіт на історичному факультеті (були перемоги, деякі роботи (7) було опубліковано). 2) у міжнародних наукових студентських конференціях:

-конференціі в ХНУРЕ, квітень 2008р.(3місце), 2009р(1місце), 2010р.(2, 3 місце), 2011р.

-  у міжнародній науковій студентській конференція  в НУА (Харків): квітень 2014 (1 та 2 місце), квітень 2012р. (2 та 3 місце), 2011р.(2 місце)

- у міжвузівських семінарах « Людина, сенс життя» в університеті «ХПІ»  2009р., 2010р., 2011р., 2013р., всі виступи відзначені почесними грамотами .

- Два студенти з факультету іноземної філології,  які зайняли почесне місце в університетському конкурсі, мали можливість приймати участь у Всеукраїнській олімпіаді з філософії (Острозька національна Академія, квітень, 2007р.). Було отримано 2 грамоти «За толерантне мислення», а також 2 місце у конкурсі «Філософське есе».

2. Творча співпраця  з університетською газетою «Учитель»(5 років), було створено рубрику « Філософські роздуми», в котрій друкувалися найкращі студентські есе «Сенс Життя», «Як я розумію філософію», «Людина у пошуках істини», а також філософські вірші.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КАФЕДРА ГЕОГРАФІЇ

 

Наукова та виховна робота кафедри географії 

Науково – дослідницька робота за останні 5 років.

Напрямок науково-дослідної роботи: «Проблеми прогнозування та оцінки трудового потенціалу населення». Теми:

1. Проблеми оптимізації паливо - енергетичного балансу України.

2. Трудові міграції України: напрямки та проблеми.

3. Машинобудування України: міжгосподарські зв'язки та перспективи розвитку. Викладачі кафедри займаються науковою та виховною роботою зі студентами. Тематика наукової діяльності: «Охорона природних територіальних комплексів і вивчення екологічного стану державного Національного парку "Гомільшанські ліси"».

Основний напрямок наукової роботи: підготовка навчальних та методичних посібників (контурні карти, зошити для практичних робіт, посібники для вчителів та учнів) для різних класів згідно з новою програмою Міністерства освіти і науки України.

Інші напрямки: розробка рекомендацій для впровадження практичних методів навчання у практику загальноосвітніх закладів різних типів, підготовка профільного курсу «Країнознавство», знайомство вчителів географії зі змістом, принципами, засобами та методами сучасної шкільної географічної освіти (з цією метою наші викладачі беруть участь у семінарах та конференціях вчителів географії у Харкові, Херсоні, Івано-Франківську, Луганську, Дніпропетровську, Запоріжжі, Черкасах, Кіровограді, Донецьку).

Робота зі студентами.

У ході проведення навчальних польових практик викладачі проводять виховну роботу зі студентами, а саме: проводять співбесіди з техніки безпеки в польових умовах, розповідають їм про роль колективу у життєдіяльності людини, виховують правила поведінки у колективі, показують елементи облаштування табору та забезпечення життєдіяльності в польових умовах, виховують дисципліну поведінки у таборі та в населеному пункті, залучають студентів до культурного проведення вільного часу та відпочинку – пісні та конкурси біля вогнища, гра у футбол, купання.

Куратори груп регулярно відвідують гуртожиток. Проводять бесіду зі студентами на тему «Безпека життєдіяльності у великому місті».

Ведеться робота зі студентами щодо вдосконалення майстерності майбутнього вчителя у рамках предмету «Методика викладання географії». Студентська робота Строганов Валерій „До проблеми модульних технологій навчання". Науково-методичний журнал "Географія" № 21 (949). Харків: Видав, гр. "Основа", 2005.

Кафедра забезпечує читання таких курсів:

1. Фізична географія материків і океанів
2. Фізична географія України
3. Економічна географія зарубіжних країн
4. Соціальна географія
5. Методика викладання географії природокористування
6. Географія України
7. Біогеографія
8. Основи екології
9. Історична географія
10. Краєзнавство і туризм
11. Географія ґрунтів
12. Заповідна справа
13. Географія туризму
14. Політична географія
15. Географія світового господарства
16. Методи географічних досліджень
17. Ландшафтознавство
18. Економіка
19. Моделювання і прогнозування стану довкілля
20. Мінерально-сировинні ресурси
21. Використання природних ресурсів
22. Основи океанології
23. Аерокосмічні методи дослідження
24. Загальна гідрологія
25. Метеорологія з основами кліматологи
26. Картографія з основами топографії

Спецкурси:

1. Дендрологія
2. Палеогеографія 
З. Реінженерінг довкілля
4. Безпека життєдіяльності в польових умовах
5. Рекреаційна географія
6. Географічні аспекти бізнесу і підприємництва
7. Географія Слобідського краю

 

Кафедра географії була створена у 1993 р. За період існування кафедри завідуючими кафедри були: доц. Шульженко Л. С. та доц. Некос С.В., починаючи з 2001р.

Склад викладачів кафедри географії:

Некос Світлана Володимирівна - 1968 року народження закінчила МДУ, географічний факультет. Доцент, кандидат географічних наук, завідувач кафедрою.

Куценко Микола Васильович - 1953 року народження. Закінчив ХНУ ім. Каразіна. Доцент, кандидат географічних наук, штатний працівник кафедри.

Муромцева Юлія Ігорівна - 1970 року народження. Закінчила ХНУ ім. Каразіна, спеціальність - «статистика». Доцент, штатний працівник кафедри.

Білокопитова Вероніка Степанівна - 1946 року народження. Закінчила ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. Спеціальність - «біолог». Викладач, штатний працівник кафедри.

Большинська Іветта Семенівна - 1948 року народження. Закінчила ХДУ ім. Каразіна, мехмат. Доцент, кандидат економічних наук.

Бондаренко Віктор Володимирович - 1953 року народження. Закінчив ХІРЕ, прикладна математика. Доцент, кандидат технічних наук.

Стадник Олександр Григорович - 1956 року народження. Закінчив ХДУ. Спеціальність -геолого-географ. Доцент, кандидат географічних наук.

Досягнення кафедри

У 2004 році була відкрита нова спеціальність «Педагогіка та методика середньої освіти. Географія».

У 2006 році відкрита спеціальність «Географія. Історія. Краєзнавчо-туристична робота».

За останні 5 років викладачами кафедри було опубліковано 89 робіт.

Були випущені наукові фахові журнали «Людина і довкілля». Проблеми неоекології – Випуск №5. Журнал «Захист довкілля від антропогенного навантаження» – Випуск №9 (11).

Викладачі кафедри кожен рік беруть участь в організації та проведенні конференцій:

– IX Міжнародна наукова конференція з екологічної освіти «Екологічна освіта і наука: проблеми та перспективи»;
– Міжнародна наукова конференція: «Каразінські природознавчі студії»;
– Вторая Всероссийская научная конференция: «Дистанционное зондирование земных покровов и атмосферы аэрокосмическими методами»;
– Друга Міжнародна науково - практична конференція: «Екологія: освіта, наука, промисловість і здоров'я»;
– Міжнародна конференція: «Ландшафтознавство, традиції та тенденції»;
– Друга Міжнародна виставка-форум «Довкілля - 2004»;
– Всеукраїнська конференція «Ліберманівські читання»;
– Міжнародна наукова конференція присвячується 70 - річчю географічного факультету. Геополітичні і географічні проблеми Криму в багатовекторному вимірі України;
– Конференція присвячена першій річниці 5-ї загальноєвропейської конференції міністрів охорони навколишнього середовища;
– Науково - методичний семінар «Особисто-орієнтоване навчання в географії».

З 2005 року кафедра організовує та проводить шкільні турніри з географії між 6- 8 класами в період проведення літніх польових географічних практик в Харківській області в с. Задонецькому.

Основні напрямки наукових досліджень:

Некос С. В. - гідрологія, загальна географія, екологія.
Білокопитова В. С. - біологія, біогеографія.
Бондаренко В. В. - математика.
Куценко М. В. - географія, математично - комп'ютерні технології.
Большинська І. С. - економіка.
Стадник О. Г. - загальна географія.

Муромцева Ю. І. - економіка, статистика загальна географія.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ua_history
world_history
philosophy
management
geography
bottom of page